جراحی میکروسکوپی دیسک کمر

جراحی میکروسکوپی دیسک کمر

جراحی میکروسکوپی دیسک کمر نوعی عمل جراحی است که برای درمان فتق دیسک کمر انجام می‌شود. فتق دیسک زمانی رخ می‌دهد که دیسک بین مهره‌ها از جای خود خارج شده و به نخاع یا اعصاب فشار می‌آورد. این امر می‌تواند باعث درد، بی‌حسی و ضعف در پاها شود.

جراحی میکروسکوپی دیسک کمر با استفاده از میکروسکوپ انجام می‌شود که به جراح اجازه می‌دهد تا دیسک را با دقت بیشتری ببیند و بردارد. این روش به برش کوچکتری نسبت به جراحی سنتی کمر نیاز دارد و می‌تواند زمان بهبودی را کاهش دهد.

جراحی ستون فقرات به معنای برش‌های بزرگ، دوره‌های نقاهت طولانی و توانبخشی دردناک است. خوشبختانه، پیشرفت‌های جراحی مانند روش میکروسکوپی این روند را بهبود بخشیده است. این جراحی که گاهی اوقات میکرو دکمپرسیون یا میکرودیسک کتومی نامیده می‌شود.

جراحی میکروسکوپی دیسک کمر یک روش جراحی کم تهاجمی ستون فقرات است که بر روی بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر انجام می‌شود.

در طی این جراحی، جراح بخش‌هایی از فتق دیسک را برای کاهش فشار روی ستون عصب نخاعی برمی‌دارد. طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۵، حدود ۸۴ درصد از افرادی که تحت عمل میکروسکوپی قرار گرفتند، موفقیت طولانی مدتی در درمان فتق دیسک داشتند.

سیاتیک یک وضعیت دردناک است که در اثر فشردگی عصب نخاعی ایجاد می‌شود. این فشرده سازی اغلب در نتیجه فتق دیسک کمر است. همانطور که فتق ایجاد می‌شود و بافت آسیب دیده به ستون فقرات کشیده می‌شود، به اعصاب فشار می‌آورد. این مسئله باعث می‌شود اعصاب سیگنال‌های درد را به مغز ارسال کنند.

روش کار در عمل جراحی میکروسکوپی دیسک کمر چگونه است ؟

ابتدا یک برش، روی محل مناسب ایجاد شود، سپس با استفاده از رگولاتورها پوست کنار زده می شود . سعی می شود محل شکستکی در محل وسط کار جراح قرار گیرد .

به طور مثال تصور کنید شکستگی در مهره L1 باشد، پس از کنار زدن عضلات با یک دریل مخصوص زوائد خالی برداشته می شود، مناطق زوائد عرضی  تراش داده می شوند تا در مراحل بعدی برای فیوژن استخوانی مورد استفاده قرار بگیرند، خراش دادن هر کدام از مهره ها باعث می شود که فیوژن بهتری شکل بگیرد و پیوند استخوان مستحکم تر در محل خود جای بگیرد.

سپس لازم است با پیچ های مخصوص که در داخل پدیکل مهره قرار داده می شوند و  با وسایل مناسب، جای پیچ ها مشخص گردد. محل صریح پیچ ها با کمک یک سری پین و عکس رادیولوژی تایید می گردد. پیچ های اصلی در محل قرار می گیرند که این پیچ ها  هر سه ستون فقرات را در بر می گیرند، سپس دو میله  که با نام Rods خوانده  می شود، بر روی پیچ ها قرار داده می شوند و با کمک یک رابط عرضی( Cross-bar) به یکدیگر متصل می شوند.

چه زمانی به جراحی ستون فقرات احتیاج می شود؟

هنگامی که افراد با ابتلا به علائم در اندام های انتهایی به ما مراجعه می کنند، تقریبا همواره به آن ها توصیه می کنیم که توسط پزشک عمومی خود معاینه و ارزیابی شوند. در صورتی که فرد دردی در ناحیه پایینی کمر یا گردن را تجربه می کند؛ ما معمولا او را در طول زمان تحت نظر گرفته و به داشتن فعالیت های جسمانی مناسب و پایدار تشویق می کنیم.

در صورتی که مشکل او با انجام فعالیت فیزیکی، درمان های غیر تجویزی و دارو های ضد التهاب یا مسکن رفع نشود قدم بعدی مراجعه به پزشک جهت ارزیابی خواهد بود. گذشت زمان و عمل دیسک کمر تنها مواردی هستند که مفید بودن آن ها برای بیماران مبتلا به مشکلات ستون فقرات اثبات شده است. در هر شهری که زندگی می کنید با بهترین متخصص گفت و گویی داشته باشید بعنوان مثال اگر در شهر کردستان هستید برای انجام عمل جراحی بهترین جراح ستون فقرات در سنندج را انتخاب نمایید.

چه زمانی به جراحی میکروسکوپی دیسک کمر نیاز داریم :

 • فتق دیسک کمر که با سایر درمان‌ها مانند فیزیوتراپی یا دارو بهبود نیافته باشد.
 • فتق دیسک کمر که باعث درد شدید یا ضعف عضلانی شود.
 • فتق دیسک کمر که باعث بی‌حسی یا گزگز شدن در پاها شود.

مراحل جراحی میکروسکوپی دیسک کمر

 1. بیمار بیهوش می‌شود.
 2. جراح یک برش کوچک در پشت یا پهلو ایجاد می‌کند.
 3. جراح از میکروسکوپ برای دیدن دیسک استفاده می‌کند.
 4. جراح دیسک را با دقت برمی‌دارد.
 5. برش بخیه زده می‌شود.

مزایای جراحی میکروسکوپی دیسک کمر

 • برش کوچکتر
 • درد کمتر
 • بهبودی سریع‌تر
 • بستری کوتاه‌تر در بیمارستان
 • خطر کمتری برای آسیب به اعصاب یا عضلات

معایب جراحی میکروسکوپی دیسک کمر

 1. تمام درد کمر را درمان نمی‌کند.
 2. خطر عفونت، خونریزی و سایر عوارض وجود دارد.
 3. ممکن است به فیزیوتراپی یا توانبخشی بعد از عمل نیاز باشد.

مراقبت‌های بعد از جراحی میکروسکوپی دیسک کمر

اکثر بیماران می‌توانند در عرض چند روز پس از جراحی به خانه بروند. برای تسکین درد، دارو تجویز می‌شود. ممکن است لازم باشد از بریس یا کمربند پشتی استفاده کنید. فیزیوتراپی برای کمک به بهبودی و تقویت عضلات کمر تجویز می‌شود.

جراحی میکروسکوپی دیسک کمر برای همه افراد مبتلا به فتق دیسک کمر مناسب نیست. بنابراین قبل از تصمیم‌گیری در مورد جراحی، با پزشک یا جراح ستون فقرات در مورد تمام گزینه‌های درمانی خود صحبت کنید.

برای درمان برخی از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های عصبی یا بیماری‌های مغز و اعصاب یا ستون فقرات شما به یک جراح مغز و اعصاب نیاز دارید. در این موارد جراح مغز و اعصاب شرایط و وضعیت بیماری شما را بررسی کرده و در مراحل اولیه درصورت امکان با تجویز دارو و مراقبت‌های اصولی تلاش بر درمان بیماری می‌کند. در صورت ادامه‌دار شدن شرایط احتمالا نیاز به جراحی باشد. در هر شهری که هستید باید به بهترین جراح مغز و اعصاب مراجعه کنید. بعنوان مثال اگر در کردستان زندگی می کنید به بهترین جراح مغز و اعصاب در سنندج مراجعه نمایید و مشاوره و درمان را شروع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *